TemboVýrobky z Namibie
TEMBO.CZ - originální dárky z Afriky
Obchod africkým zbožímFÉROVÝ OBCHOD

 

Tradiční výrobky ze země Namů a Křováků

Na jihu Namibie společnost Člověk v tísni působí od ledna 2004. V chráněné dílně „Wake Centre“, která se nachází ve slumu na okraji města Keetmashoop našlo práci 27 žen a tři muži (v roce 2009).

Vyšívání, výroba ozdob z korálků a pštrosích skořápek, výroba panenek z textilu – to vše patří k tradicím kmene Namů a Křováků, kteří žili v polopoušti. Dílna vytváří prostor pro rozvoj těchto tradičních řemesel a dovedností, které postupně upadají v zapomnění, a zároveň umožňuje chudým lidem ze slumu Tseiblaagte vydělat si peníze na živobytí pro sebe a své rodiny. Čistý zisk z prodeje těchto výrobků v České republice se vrací zpět do Keetmashoopu k lidem, kteří tyto hračky, výšivky a ozdoby vytvořili.

Tato obrovská země s pouhými dvěma miliony obyvatel, která leží mezi vodami jižního Atlantiku a pouští Kalahari, získala zpět svoji nezávislost na Jihoafrické republice teprve v roce 1990. Odstranění apartheidu přineslo Namibijcům svobodu, ale rozdíly mezi lidmi zůstaly. Nejen diamanty, nádherná příroda, zajímavé kulturní tradice, ale i komerční farmy, vlastněné po generace bílými farmáři, obrovské sociální rozdíly, HIV/AIDS a tuberkulóza – to vše patří k rozporuplné váři dnešní Namibie. Více než dvacet procent dospělých obyvatel Namibie je infikováno virem HIV. Tato nemoc připravila o rodiče už více než padesát tisíc namibijských dětí a počet sirotků roste každým dnem. Chudoba, apatie i nevzdělanost přispívají ke stále rostoucímu počtu obětí HIV/AIDS.

Zaměstnanci společnosti se soustřeďují na sociální práci, psychologickou a ekonomickou podporu rodin zasažených především HIV/AIDS a TBC. Pomáhají pěstounům, kteří se starají o sirotky, získat sirotčí důchody vyplácené namibijským státem a školí dobrovolníky pečující o nemocné. Připravují také vzdělávací kampaně formou her a přednášek o HIV/AIDS pro děti vyrůstající na ulicích.

Společnost Člověk v tísni se za finanční podpory vlády České republiky zaměřila na zmírnění sociálních a ekonomických následků pandemie HIV/AIDS v regionu Karas na jihu Namibie.

Zakoupením výrobku potěšíte nejen sebe.

Veškerý čistý zisk z prodeje jde zpět zaměstnancům chráněné dílny, kterou na jihu Namibie provozuje společnost Člověk v tísni. Umožňuje chudým lidem ze slumu, na okraji města Keetmanshoop, vydělat si peníze na živobytí pro sebe a své rodiny.

 

DĚKUJEME.

V roce 2009 započal proces osamostatňování dílny, který úspěšně vyústil v založení místní neziskové organizace Karas Huisen Crafts (slovo Huisen v Nama jazyce znamená svépomoc) s vlastním logem a identitou.

Pro více informací navštivte www.nama.cz

Férový obchod
 
FOTOGALERIE
 

designed by Panavis & Panadela | contents ©2022 Tembo.cz - obchod africkým zbožím | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart